همه چیز درباره شهر وان ، ترکیه

موقعیت مکانی

شهر وان بزرگترین شهر در شرق ترکیه و مرکز استان وان در منطقه آناتولی شرقی قرار گرفته است .

شهری تاریخی که میزبان تمدن های باستانی زیادی بوده است . و جمعیت آن در سال 2020 به 1.146.230 نفر رسیده است .

جاذبه های توریستی شهر وان

مهمترین جاذبه توریستی شهر وان ترکیه وجود گربه های پشمالو سفید رنگ با دو رنگ چشم متفاوت ، یکی آبی و دیگری سبز ( گاهاً زرد ) است.

از دیگر جاذبه های این شهر میتوان به قلعه وان ، جزیره آختامار ، کلیسای مقدس و دریاچه وان اشاره کرد.

با توجه به نزدیکی دو کشور ایران و ترکیه و وجود مرز مشترک ، گردشگران زیادی هر ساله به شهر وان سفر میکنند . آب و هوای این منطقه به دلیل نزدیکی به دریاچه وان معتدل است. بهترین زمان برای سفر اواخر فروردین ماه تا اوایل مهرماه است .

با توجه به مساحت شهر و امکانات کمتر گردشگری به نسبت دیگر شهرهای توسعه یافته کشور ترکیه ، گذراندن 3 الی 4 روز در این شهر جهت بازدید از تمامی جاذبه های موجود کافی خواهد بود.

راه های دسترسی به شهر وان

تنها راه رسیدن به شهر وان عبور از مرزهای زمینی بین دو کشور ایران و ترکیه است . متاسفانه تا به امروز پروازی از کشورمان به شهر وان انجام نشده است . بنابراین مسافرین این شهر میبایست از یکی از سه مرز زمینی ؛ بازرگان -گورباغ « ماکو » ، رازی - کاپیکوی« خوی » و سرو – اسندره « ارومیه » گذر کنند .

هنگام رسیدن به هریک از پایانه های مرزی، باید در صف انجام امور گمرکی قرار بگیرید، که با توجه به زمان سفر ممکن است شلوغ یا خلوت باشد. بنابراین برنامه ریزی نسبت به زمانبندی ساعات کاری پایانه مرزی برای رسیدن به موقع اهمیت فراوانی خواهد داشت. تا کمترین معطلی در مرز صورت پذیرد و زمان در سفر ذخیره شود .

 فاصله مرز رازی تا شهر وان ، 90 کیلومتر و در حدود یک ساعت و سی دقیقه است.

 از دیگر روش های مسافرت به وان استفاده از قطار است . لازم به ذکر است که در حال حاضر فقط از مبداء شهرهای تهران و تبریز امکان سفر به مقصد وان فراهم است . این مسیر ریلی از طریق مرز رازی ( کاپیکوی )، کوتاه‌ و سریع‌ترین راه ، وارد کشور ترکیه می شود. مسافرین گرامی میتوانند جهت تهیه بلیت قطار به سایت OneBilit.ir  مراجعه کرده و نسبت به رزرو صندلی اقدام فرمایند .

علاقه مندان به سفر با خودرو شخصی نیز می توانند با مراجعه به گمرک و ارائه مدارک لازم نسبت به کاپوتاژ و اخذ مجوز خروج اقدام کنند.

مراحل دریافت مجوز لازم جهت سفر با خودرو شخصی به کشور همسایه

مدارک لازم :

1. پاسبورت معتبر برای هر مسافر
2.عوارض خروج از کشور به ازای هر فرد ( هزینه پرداختی نسبت به دفعات خروج در هر سال متفاوت است )

3. بیمه شخصی سفر

4. مدارک ماشین (برگ سبز، سند، کارت خودرو)
5. مدارک شناسایی مالک (شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و گواهینامه)
6. فیش‌های پرداختی جهت کاپوتاژ

حضور مالک به همراه خودرو در تمامی مراحل الزامی است .

 

گام بعدی اقدام برای دریافت  گواهینامه و پلاک بین‌المللی

جهت دریافت سه مدرک زیر می بایست به کانون جهانگردی و اتومبیل‌ رانی یا یکی از نمایندگان معتبر آن‌ مراجعه کنید:
•  گواهینامه بین المللی
•  کارت خودرو برون مرزی
•  پلاک ترانزیت خودرو شخصی


مدارک لازم هنگام مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی
•  برگه کاپوتاژ
•  پاسپورت
•  گواهینامه رانندگی

• دوقطعه عکس

و در پایان دریافت بیمه خودرو کاپوتاژ بین‌المللی

لازم به ذکر است قانون‌های مربوط به بیمه برای ورود به کشورهای مختلف یکسان نیست. به طور مثال:
برای مسافرت با ماشین شخصی به کشور ترکیه
دو روش متفاوت برای دریافت بیمه وجود دارد:
1. هنگام خروج از کشور در مرز
2. اقدام از طریق بیمه ایران

مسافران عزیزی که قصد سفر با خودرو شخصی تا قبل از مرز ترکیه را دارند ، میتوانند خودروی خود را در قبال پرداخت هزینه اندک در پارکینگ‌های شهر خوی و یا پارکینگ‌های پایانه مرزی پارک کنند.

امکانات شهری در وان

مسافران شهر وان می توانند علاوه بر بازدید از جاذبه های توریستی از مراکز خرید شهر نیز استفاده کرده و اجناس ترک بخصوص پوشاک را با قیمت مناسب تهیه کنند.

غذاهای کشور ترکیه را میتوان یکی از مهمترین جاذبه های این کشور دانست . در شهر وان نیز رستوران های متنوعی آماده ارائه خدمت به مهمانان این شهر هستند. از خوشمزه و معروفترین غذاها میتوان به آدانا کباب ، لاح ماعجون ، پیده ، اسکندر کباب ، دنر کباب ، ایزگارا کوفته ، بورک و ... اشاره کرد .

علاقه مندان به شیرینی و باقلوا نیز میتوانن همراه با چای یا قهوه ترک لحظات خوشی را سپری کنند.

برای تهیه تور وان همیشه دو نکته حائز اهمیت است :

  1. وسیله سفر
  2. ستاره هتل

آژانس های مسافرتی برای برگزاری تور هر دو مورد ذکر شده را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند. بنابراین با توجه به این دو فاکتور میتوانند پکیج های متفاوتی را برنامه ریزی و اجرا کنند ، که هر پکیج مناسب و باب میل مسافر خاص خودش هست . به عنوان مثال مسافرانی که علاقه یا توانایی سفر با اتوبوس را ندارند یا حتی موافق سفر گروهی نیستند ، می توانند از قطار یا خودرو شخصی خود برای سفر استفاده کنند که هزینه هر کدام از این وسایل حمل و نقل در پکیج متفاوت خواهد بود. و در مورد محل اقامت ، آژانس های مسافرتی اغلب با هتل ها و اقامتگاه هایی که دارای مجوز و اعتبار هستند اقدام به همکاری میکنند. تا برای مسافرشان مشکلی بوجود نیاید و بسته به تعداد ستاره های هتل طرف قرارداد قیمت نهایی در پکیج نیز تغییر خواهد کرد.

بنابراین مسافرین با توجه به میزان بودجه سفر خویش می توانند از مسئول برگزاری ، مشاور یا فروشنده تور، در آژانس مسافرتی بخواهند تا پکیج مناسب را برایشان در نظر بگیرد.

توجه داشته باشید در صورت مشخص شدن تاریخ سفرتان ، پیشنهاد می شود یک الی دو هفته قبل نسبت به تهیه بلیت و رزرو هتل اقدام نمایید. در نظر گرفتن ایام پیک یا غیر پیک نیز میتواند کمک بزرگی در برنامه ریزی بوجه سفرتان باشد.

چنانچه با تبلیغات تور وان مواجه شدید در نظر داشته باشید با توجه به اینکه تور های وان از مبداء ایران معمولا به صورت گروهی برگزار می شوند، هر لحظه امکان تکمیل ظرفیت وجود دارد.

بنابراین ثبت نام به موقع شما خیالتان را آسوده خواهد کرد. اما گاها مشاهده می شود که ظرفیت تور ها تکمیل نشده و برگزار کننده به ناچار برای فروش باقیمانده ظرفیت پکیج ها تخفیف در نظر بگیرد. و طبیعتا مشاهده می شود که قیمت کاهش داشته و در این شرایط پکیج ها تحت عنوان تور های لحظه آخری به فروش می رسد. باید توجه داشت که دلیل کاهش قیمت برابر با کاهش خدمات یا کاهش کیفیت تور نیست. و برگزار کننده جهت جلوگیری از ضرر مالی بیشتر ، اقدام به این عمل می کند.

هتل 

متاسفانه کیفیت هتل ها با توجه به محدودیت امکانات در شهر کوچک وان ، به اندازه کافی قابل قبول نیست و به هیچ وجه نمیتوان به عنوان مثال کیفیت یک هتل چهار ستاره در شهر وان را با شهرهایی مثل استانبول ، آنتالیا یا حتی مشهد مقایسه کرد.

بنابراین معیار سنجش کیفیت هتل در شهرهای کوچک نظرات مشتریان و جامعه محلی خواهد بود ، نه ستاره های هتل .

امکانات و خدمات هتل

هتل های سه ، چهار و پنج ستاره معمولا از تمامی امکانات ضروری رفاهی برخوردار هستند و نیز با توجه به سطح و استاندارد و سال ساخت هتل امکانات اضافه بیشتری هم در اختیار مسافران قرار خواهد گرفت .


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.